Makrum

6.11.2018

Z prasy branżowej...

W ostatnim czasie MAKRUM mogliście "znaleźć" nie tylko na seminariach i konferencjach, ale również w prasie branżowej. W 100. numerze "INFRASTRUKTURY" ukazał się wywiad z Janem Borodo - prokurentem Grupy Przemysłowej PROJPRZEM MAKRUM S.A. oraz Jackiem Korzeniewskim - kierownikiem działu konstrukcyjnego. Oprócz pytań o najnowsze projekty, pojawiły się również te dotyczącej samej marki. Na przykład o to, co jest jej najwiekszą siłą (fragment wywiadu poniżej).

artykuły o makrum

"Jan Borodo: Przede wszystkim ludzie: projektanci, konstruktorzy, menedżerowie, pracownicy produkcji - silny, doświadczony i zmotywowany zespół, który dba o rozwój naszej oferty i nie boi się nowych wyzwań. Co ważne, często przychodzą do nas absolwenci tuż po studiach. W naszej załodze jest również blisko 20 osób z 40-letnim stażem pracy.
Jacek Korzeniewski: Niektórzy pracownicy pamiętają jeszcze tablice kreślarskie, na których w latach 70,. rysowano maszyny. Dziś konstruktorzy mają czasem po trzy monitory, a wszystko projektujemy w technice 3D."

infrastruktura

W magazynie "Surowce i maszyny budowlane" pojawił się natomiast artykuł, w którym poruszona została między innymi kwestia kooperacji we współczesnej produkcji maszyn:

"- Spotykamy się z ogromną różnorodnością wymagań klinetów - mówi Główny Projektant MAKRUM Dariusz Modrzyński. - Na szczęście z pomocą przychodzą nam nowinki technologiczne i specjaliści z różnych dziedzin, na przykład programowania czy układów hydraulicznych. Dzięki temu to, co do niedawna mogło być tylko marzeniem lub wymagało ogromnych nakładów czasu i środków, powoli staje się powszechne. Wystarczy przyjrzeć się popularnej kruszarce szczękowej "15". Choć dobrze spełniała swoje zadanie, to jej sterowanie ograniczało sie właściwie do opcji "włącz" i "wyłącz". Najnowsza kruszarka szczękowa MAKRUM jest nie tylko wydajniejsza, ale pozwala na pełną kontrolę procesu, dynamiczną zmianę uzieranienia, pomiar obciążenia wahadła, napędu i poziomu wypełnienia komory. Co ciekawe, sama przypomina o koniecznych czynnościach konserwacyjnych – dodaje Modrzyński. "

projektowanie

Jakie możliwości konkretnie daje taka współpraca specjalistów z różnych dziedzin?
" - Dzięki współpracy z odlewniami chętnymi do podejmowania wyzwań testujemy nowe dodatki stopowe przygotowane specjalnie do naszej wąskiej, ale bardzo wymagającej dziedziny - mówi Dariusz Modrzyński. - Dzięki temu nie używamy zawsze tej samej stali Hadfelda, a dobieramy ją indywidualnie: zależnie od charakterystki kruszenia i materiału kruszonego. Dla kruszarek szczkowych i stożkowych mamy kilka stoopów o różnej odporności na zgniatanie, natomiast do kruszarek udarowych są to stopy odporne na materiały bardzo ścierne o różnym stopniu podatności."

Return